
Safavieh Harlan Table Lamp - Brown
Minimalist design is expertly showcased in the fine lines and structured design of the Harlan Table Lamp. A brown iron body with a slight sheen accentuates the mod styling of Harlan, for the perfect look to accent stylish living spaces.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 8" D x 22.8" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brown |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4184A |
| Product UPC: | 889048618213 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $90.35
-65%$90.35
$31.62More Images


Safavieh Harlan Table Lamp - Brown
Minimalist design is expertly showcased in the fine lines and structured design of the Harlan Table Lamp. A brown iron body with a slight sheen accentuates the mod styling of Harlan, for the perfect look to accent stylish living spaces.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 8" D x 22.8" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brown |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4184A |
| Product UPC: | 889048618213 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Minimalist design is expertly showcased in the fine lines and structured design of the Harlan Table Lamp. A brown iron body with a slight sheen accentuates the mod styling of Harlan, for the perfect look to accent stylish living spaces.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 8" D x 22.8" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brown |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4184A |
| Product UPC: | 889048618213 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























