
Safavieh Haldea Wall Sconce - Brass
A graceful interplay of artistic negative space and classic styling, this Haldea Wall Sconce emanates timeless elegance. Haldea‰۪s off-white fabric shade is perfectly balanced by its shimmering brass frame, and designers love using them in pairs to frame a grand mirror or spotlight a treasured display.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 5.625" W x 6.25" D x 11" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | T14 |
| Product SKU: | SCN4071A |
| Product UPC: | 195058276962 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $89.05
-65%$89.05
$31.17More Images


Safavieh Haldea Wall Sconce - Brass
A graceful interplay of artistic negative space and classic styling, this Haldea Wall Sconce emanates timeless elegance. Haldea‰۪s off-white fabric shade is perfectly balanced by its shimmering brass frame, and designers love using them in pairs to frame a grand mirror or spotlight a treasured display.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 5.625" W x 6.25" D x 11" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | T14 |
| Product SKU: | SCN4071A |
| Product UPC: | 195058276962 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A graceful interplay of artistic negative space and classic styling, this Haldea Wall Sconce emanates timeless elegance. Haldea‰۪s off-white fabric shade is perfectly balanced by its shimmering brass frame, and designers love using them in pairs to frame a grand mirror or spotlight a treasured display.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 5.625" W x 6.25" D x 11" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | T14 |
| Product SKU: | SCN4071A |
| Product UPC: | 195058276962 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























