
Safavieh Guarnere Table Lamp - Black
Elevate your home with the industrial beauty of the Guarnere table lamp. A sturdy metallic rod takes sweeping curves to accommodate our sleek lamp shade. It showcases a streamlined and minimal design to enrich your home with an industrial flair. Both modern and functional, our table lamp serves as a perfect complement to your desk or side table, directing focused illumination for reading, writing, and mood lighting.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 6" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Black/Gold |
| Product Material: | Iron/Fabric |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL3004A |
| Product UPC: | 195058396226 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Guarnere Table Lamp - Black
Elevate your home with the industrial beauty of the Guarnere table lamp. A sturdy metallic rod takes sweeping curves to accommodate our sleek lamp shade. It showcases a streamlined and minimal design to enrich your home with an industrial flair. Both modern and functional, our table lamp serves as a perfect complement to your desk or side table, directing focused illumination for reading, writing, and mood lighting.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 6" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Black/Gold |
| Product Material: | Iron/Fabric |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL3004A |
| Product UPC: | 195058396226 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate your home with the industrial beauty of the Guarnere table lamp. A sturdy metallic rod takes sweeping curves to accommodate our sleek lamp shade. It showcases a streamlined and minimal design to enrich your home with an industrial flair. Both modern and functional, our table lamp serves as a perfect complement to your desk or side table, directing focused illumination for reading, writing, and mood lighting.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 6" D x 20" H |
| Product Lamp Color: | Black/Gold |
| Product Material: | Iron/Fabric |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL3004A |
| Product UPC: | 195058396226 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























