
Safavieh Grigory, 15 Inch, Natural/Black, Rattan/Iron Wall Sconce Set Of 2? Set Of 2 - Black
Safavieh Grigory, 15 Inch, Natural/Black, Rattan/Iron Wall Sconce Set Of 2? Set Of 2 - Black
Give a sleek and stylish update to your home with the Grigory wall sconces. Its features woven rattan shade to bring organic charm and beauty to your home. With slender black metallic arms, the wall sconce impresses with its sleek and refined design. Its accommodating arm can pivot light at just the right angle, making your daily task a breeze.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 9.125" W x 15" D x 12" H |
| Product Lamp Color: | Black/Natural Rattan |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | SCN4079A-SET2 |
| Product UPC: | 195058421300 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Grigory, 15 Inch, Natural/Black, Rattan/Iron Wall Sconce Set Of 2? Set Of 2 - Black
Give a sleek and stylish update to your home with the Grigory wall sconces. Its features woven rattan shade to bring organic charm and beauty to your home. With slender black metallic arms, the wall sconce impresses with its sleek and refined design. Its accommodating arm can pivot light at just the right angle, making your daily task a breeze.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 9.125" W x 15" D x 12" H |
| Product Lamp Color: | Black/Natural Rattan |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | SCN4079A-SET2 |
| Product UPC: | 195058421300 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give a sleek and stylish update to your home with the Grigory wall sconces. Its features woven rattan shade to bring organic charm and beauty to your home. With slender black metallic arms, the wall sconce impresses with its sleek and refined design. Its accommodating arm can pivot light at just the right angle, making your daily task a breeze.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 9.125" W x 15" D x 12" H |
| Product Lamp Color: | Black/Natural Rattan |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | SCN4079A-SET2 |
| Product UPC: | 195058421300 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























