
Safavieh Griffith Table Lamp Set Of 2 - White
The depth and dimension of this contemporary table lamp makes it a celebration of form. Designed with a serene white and grey pattern, its neutral tones and soft curves create a grand artistic statement. Ideal for framing living room sofa or shelves.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 33.75" H |
| Product Lamp Color: | White/Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | TBL4061A-SET2 |
| Product UPC: | 889048407770 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Griffith Table Lamp Set Of 2 - White
The depth and dimension of this contemporary table lamp makes it a celebration of form. Designed with a serene white and grey pattern, its neutral tones and soft curves create a grand artistic statement. Ideal for framing living room sofa or shelves.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 33.75" H |
| Product Lamp Color: | White/Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | TBL4061A-SET2 |
| Product UPC: | 889048407770 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The depth and dimension of this contemporary table lamp makes it a celebration of form. Designed with a serene white and grey pattern, its neutral tones and soft curves create a grand artistic statement. Ideal for framing living room sofa or shelves.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 33.75" H |
| Product Lamp Color: | White/Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | TBL4061A-SET2 |
| Product UPC: | 889048407770 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























