
Safavieh Gremla Table Lamp - Cream
Understated and elegant, the Gremla Table Lamp embodies good taste. Gremla‰۪s subtly textured cream silhouette softens the clean lines and harsh angles of modern d̩cor, illuminating any room with a calm, soothing glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4235A |
| Product UPC: | 889048896741 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Gremla Table Lamp - Cream
Understated and elegant, the Gremla Table Lamp embodies good taste. Gremla‰۪s subtly textured cream silhouette softens the clean lines and harsh angles of modern d̩cor, illuminating any room with a calm, soothing glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4235A |
| Product UPC: | 889048896741 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Understated and elegant, the Gremla Table Lamp embodies good taste. Gremla‰۪s subtly textured cream silhouette softens the clean lines and harsh angles of modern d̩cor, illuminating any room with a calm, soothing glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4235A |
| Product UPC: | 889048896741 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























