
Safavieh Greek Key 25-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Gold
Inspired by the ancient Greek symbol for infinity, the Greek Key table lamp is the key to a timelessly beautiful home. This modern-day interpretation is crafted of metal with a sleek gold finish and topped with a crisp off-white rectangular shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 8" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4160C-SET2 |
| Product UPC: | 683726718086 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Greek Key 25-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Gold
Inspired by the ancient Greek symbol for infinity, the Greek Key table lamp is the key to a timelessly beautiful home. This modern-day interpretation is crafted of metal with a sleek gold finish and topped with a crisp off-white rectangular shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 8" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4160C-SET2 |
| Product UPC: | 683726718086 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the ancient Greek symbol for infinity, the Greek Key table lamp is the key to a timelessly beautiful home. This modern-day interpretation is crafted of metal with a sleek gold finish and topped with a crisp off-white rectangular shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 8" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4160C-SET2 |
| Product UPC: | 683726718086 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























