
Safavieh Grant 29-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Clear
Beautifully textured clear glass defines the Grant table lamp as a contemporary work of art for the home. Its sophisticated columnar base is topped with a textured white cotton drum shade, and accented with acrylic and silver fittings.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4262A-SET2 |
| Product UPC: | 683726885320 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Grant 29-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Clear
Beautifully textured clear glass defines the Grant table lamp as a contemporary work of art for the home. Its sophisticated columnar base is topped with a textured white cotton drum shade, and accented with acrylic and silver fittings.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4262A-SET2 |
| Product UPC: | 683726885320 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Beautifully textured clear glass defines the Grant table lamp as a contemporary work of art for the home. Its sophisticated columnar base is topped with a textured white cotton drum shade, and accented with acrylic and silver fittings.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4262A-SET2 |
| Product UPC: | 683726885320 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























