
Safavieh Glass 29-Inch H Bottom Lamp Set Of 2 - Ivory
An ancient urn silhouette reappears in the fashion-forward Glass Bottom lamp by Safavieh. Totally new-looking antique silver mercury glass is used for the entire base for a transitional sculptural effect accentuated by a cotton drum shade in wheat.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | Ivory/Silver |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4156D-SET2 |
| Product UPC: | 683726717799 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Glass 29-Inch H Bottom Lamp Set Of 2 - Ivory
An ancient urn silhouette reappears in the fashion-forward Glass Bottom lamp by Safavieh. Totally new-looking antique silver mercury glass is used for the entire base for a transitional sculptural effect accentuated by a cotton drum shade in wheat.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | Ivory/Silver |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4156D-SET2 |
| Product UPC: | 683726717799 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An ancient urn silhouette reappears in the fashion-forward Glass Bottom lamp by Safavieh. Totally new-looking antique silver mercury glass is used for the entire base for a transitional sculptural effect accentuated by a cotton drum shade in wheat.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | Ivory/Silver |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4156D-SET2 |
| Product UPC: | 683726717799 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























