
Safavieh Giulia Table Lamp - Gold
An icon of glamorous modern minimalism, this glimmering Giulia Table Lamp is a must-have for today‰۪s celebrity-chic interiors. Giulia‰۪s circular white marble base and white cylinder shade pair perfectly with the rounded corners of its open gold frame.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 8" W x 8" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19-CLR |
| Product SKU: | TBL7023A |
| Product UPC: | 195058346368 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $86.68
-65%$86.68
$30.34More Images


Safavieh Giulia Table Lamp - Gold
An icon of glamorous modern minimalism, this glimmering Giulia Table Lamp is a must-have for today‰۪s celebrity-chic interiors. Giulia‰۪s circular white marble base and white cylinder shade pair perfectly with the rounded corners of its open gold frame.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 8" W x 8" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19-CLR |
| Product SKU: | TBL7023A |
| Product UPC: | 195058346368 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An icon of glamorous modern minimalism, this glimmering Giulia Table Lamp is a must-have for today‰۪s celebrity-chic interiors. Giulia‰۪s circular white marble base and white cylinder shade pair perfectly with the rounded corners of its open gold frame.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 8" W x 8" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19-CLR |
| Product SKU: | TBL7023A |
| Product UPC: | 195058346368 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























