
Safavieh Genra Table Lamp - Ivory
Ideal for bringing chic, sculptural appeal to any contemporary interior, this Genra Table Lamp overflows with visual intrigue. Genra‰۪s dramatic undulations and elongated neck in ivory ceramic add a rich sense of motion to any room, beautifully offset by a subtly tapered matching drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4392A |
| Product UPC: | 195058131636 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Genra Table Lamp - Ivory
Ideal for bringing chic, sculptural appeal to any contemporary interior, this Genra Table Lamp overflows with visual intrigue. Genra‰۪s dramatic undulations and elongated neck in ivory ceramic add a rich sense of motion to any room, beautifully offset by a subtly tapered matching drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4392A |
| Product UPC: | 195058131636 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ideal for bringing chic, sculptural appeal to any contemporary interior, this Genra Table Lamp overflows with visual intrigue. Genra‰۪s dramatic undulations and elongated neck in ivory ceramic add a rich sense of motion to any room, beautifully offset by a subtly tapered matching drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4392A |
| Product UPC: | 195058131636 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























