
Safavieh Genetta Wall Sconce - Gold
Industrial sleek meets celebrity chic in this fabulous Genetta Wall Sconce. Genetta‰۪s decidedly utilitarian white shade is given a glamorous twist with its gold-finished base, making Genetta a must-have in today‰۪s eclectic interiors.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 10.5" W x 8" D x 12" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | SCN4070A |
| Product UPC: | 195058276955 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $81.25
-65%$81.25
$28.44More Images


Safavieh Genetta Wall Sconce - Gold
Industrial sleek meets celebrity chic in this fabulous Genetta Wall Sconce. Genetta‰۪s decidedly utilitarian white shade is given a glamorous twist with its gold-finished base, making Genetta a must-have in today‰۪s eclectic interiors.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 10.5" W x 8" D x 12" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | SCN4070A |
| Product UPC: | 195058276955 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Industrial sleek meets celebrity chic in this fabulous Genetta Wall Sconce. Genetta‰۪s decidedly utilitarian white shade is given a glamorous twist with its gold-finished base, making Genetta a must-have in today‰۪s eclectic interiors.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 10.5" W x 8" D x 12" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | SCN4070A |
| Product UPC: | 195058276955 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























