
Safavieh Garden 27-Inch H Lattice Table Lamp - Navy
Forever plaid takes on new meaning with the Garden Lattice table lamp by Safavieh. Crafted of navy and white ceramic with acrylic base and a silver neck, this graphic windowpane design is topped with a contemporary off-white cotton hardback drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Navy |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LITS4134A |
| Product UPC: | 683726660811 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $104.88
-65%$104.88
$36.71More Images




Safavieh Garden 27-Inch H Lattice Table Lamp - Navy
Forever plaid takes on new meaning with the Garden Lattice table lamp by Safavieh. Crafted of navy and white ceramic with acrylic base and a silver neck, this graphic windowpane design is topped with a contemporary off-white cotton hardback drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Navy |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LITS4134A |
| Product UPC: | 683726660811 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Forever plaid takes on new meaning with the Garden Lattice table lamp by Safavieh. Crafted of navy and white ceramic with acrylic base and a silver neck, this graphic windowpane design is topped with a contemporary off-white cotton hardback drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Navy |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LITS4134A |
| Product UPC: | 683726660811 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























