
Safavieh Frayen Table Lamp - Black
Substantial style for contemporary industrial d̩cor, this Frayen Table Lamp is a favorite among modern artists. Frayen‰۪s undulating silhouette in sleek black glass is absolutely enthralling, and a white drum shade ensures Frayen is at home in any interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4378A |
| Product UPC: | 195058124188 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Frayen Table Lamp - Black
Substantial style for contemporary industrial d̩cor, this Frayen Table Lamp is a favorite among modern artists. Frayen‰۪s undulating silhouette in sleek black glass is absolutely enthralling, and a white drum shade ensures Frayen is at home in any interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4378A |
| Product UPC: | 195058124188 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Substantial style for contemporary industrial d̩cor, this Frayen Table Lamp is a favorite among modern artists. Frayen‰۪s undulating silhouette in sleek black glass is absolutely enthralling, and a white drum shade ensures Frayen is at home in any interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4378A |
| Product UPC: | 195058124188 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























