
Safavieh Franny 25.75-Inch H Table Lamp Set Of 2 - White
This traditional white glass table lamp (set of 2), brings refined luxury to any space. Created to recall the ethereal interiors of Paris‰۪ grand hotel on Avenue Montaigne, its crisp off-white shade, and stunning crystal finial grab the aesthete‰۪s eye.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 25.75" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4394A-SET2 |
| Product UPC: | 889048118058 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $213.33
-65%$213.33
$74.67More Images

Safavieh Franny 25.75-Inch H Table Lamp Set Of 2 - White
This traditional white glass table lamp (set of 2), brings refined luxury to any space. Created to recall the ethereal interiors of Paris‰۪ grand hotel on Avenue Montaigne, its crisp off-white shade, and stunning crystal finial grab the aesthete‰۪s eye.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 25.75" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4394A-SET2 |
| Product UPC: | 889048118058 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This traditional white glass table lamp (set of 2), brings refined luxury to any space. Created to recall the ethereal interiors of Paris‰۪ grand hotel on Avenue Montaigne, its crisp off-white shade, and stunning crystal finial grab the aesthete‰۪s eye.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 25.75" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4394A-SET2 |
| Product UPC: | 889048118058 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























