
Safavieh Frances 25-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Clear
Gershwin tunes, diamonds and sables. At home amidst the unapologetic decadence of the smoldering Jazz Age, this modern table lamp (set of 2) evokes an era when glamour was de rigueur. As seductive as Gatsby‰۪s nostalgic indulgence, it‰۪s de-lovely.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4364A-SET2 |
| Product UPC: | 889048117921 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $266.81
-65%$266.81
$93.38More Images


Safavieh Frances 25-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Clear
Gershwin tunes, diamonds and sables. At home amidst the unapologetic decadence of the smoldering Jazz Age, this modern table lamp (set of 2) evokes an era when glamour was de rigueur. As seductive as Gatsby‰۪s nostalgic indulgence, it‰۪s de-lovely.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4364A-SET2 |
| Product UPC: | 889048117921 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Gershwin tunes, diamonds and sables. At home amidst the unapologetic decadence of the smoldering Jazz Age, this modern table lamp (set of 2) evokes an era when glamour was de rigueur. As seductive as Gatsby‰۪s nostalgic indulgence, it‰۪s de-lovely.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 25" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4364A-SET2 |
| Product UPC: | 889048117921 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























