
Safavieh Forester 26.75-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Brown
Fashion-right in keeping with the faux bois trend, the Forester table lamp replicates found wood in its base and finial. Crafted of resin, this set of two transitional lamps comes with chic brown cotton shades for a natural earthy look in any setting.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 8" D x 26.75" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Brown |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4163A-SET2 |
| Product UPC: | 683726718192 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Forester 26.75-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Brown
Fashion-right in keeping with the faux bois trend, the Forester table lamp replicates found wood in its base and finial. Crafted of resin, this set of two transitional lamps comes with chic brown cotton shades for a natural earthy look in any setting.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 8" D x 26.75" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Brown |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4163A-SET2 |
| Product UPC: | 683726718192 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fashion-right in keeping with the faux bois trend, the Forester table lamp replicates found wood in its base and finial. Crafted of resin, this set of two transitional lamps comes with chic brown cotton shades for a natural earthy look in any setting.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 8" D x 26.75" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Brown |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4163A-SET2 |
| Product UPC: | 683726718192 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























