
Safavieh Foo 28.5-Inch H Dog Table Lamp Set Of 2 - White
With a nod to the Far East, these stately Foo Dog table lamps add a worldly touch to any room. Crafted of white ceramic with pure cotton shade and contrasting brown stand and fittings, this centuries-old design is updated with crisp neutral colors.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 9" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Brown |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4137B-SET2 |
| Product UPC: | 683726716662 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $138.68
-65%$138.68
$48.54More Images


Safavieh Foo 28.5-Inch H Dog Table Lamp Set Of 2 - White
With a nod to the Far East, these stately Foo Dog table lamps add a worldly touch to any room. Crafted of white ceramic with pure cotton shade and contrasting brown stand and fittings, this centuries-old design is updated with crisp neutral colors.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 9" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Brown |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4137B-SET2 |
| Product UPC: | 683726716662 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With a nod to the Far East, these stately Foo Dog table lamps add a worldly touch to any room. Crafted of white ceramic with pure cotton shade and contrasting brown stand and fittings, this centuries-old design is updated with crisp neutral colors.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 9" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Brown |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4137B-SET2 |
| Product UPC: | 683726716662 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























