
Safavieh Flora Seagrass Table Lamp - Grey
The perfect finishing touch to any coastal or boho d̩cor, this Flora Table Lamp abounds with visual and textural intrigue. Flora‰۪s natural seagrass in a sculpted hourglass silhouette flaunts depth and dimension in its artful use of negative space, providing an eye catching interplay of light and shadow when lit.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4295A |
| Product UPC: | 195058094344 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Flora Seagrass Table Lamp - Grey
The perfect finishing touch to any coastal or boho d̩cor, this Flora Table Lamp abounds with visual and textural intrigue. Flora‰۪s natural seagrass in a sculpted hourglass silhouette flaunts depth and dimension in its artful use of negative space, providing an eye catching interplay of light and shadow when lit.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4295A |
| Product UPC: | 195058094344 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The perfect finishing touch to any coastal or boho d̩cor, this Flora Table Lamp abounds with visual and textural intrigue. Flora‰۪s natural seagrass in a sculpted hourglass silhouette flaunts depth and dimension in its artful use of negative space, providing an eye catching interplay of light and shadow when lit.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4295A |
| Product UPC: | 195058094344 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























