
Safavieh Firth Table Lamp - Rattan
This Firth Table Lamp proves that anything rattan is effortlessly stylish. The organic woven texture of Firth‰۪s brown rattan body emanate rich tropical vibes, beautifully offset by the crisp, clean lines of a white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 23.5" H |
| Product Lamp Color: | Rattan |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4444A |
| Product UPC: | 195058175258 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Firth Table Lamp - Rattan
This Firth Table Lamp proves that anything rattan is effortlessly stylish. The organic woven texture of Firth‰۪s brown rattan body emanate rich tropical vibes, beautifully offset by the crisp, clean lines of a white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 23.5" H |
| Product Lamp Color: | Rattan |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4444A |
| Product UPC: | 195058175258 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Firth Table Lamp proves that anything rattan is effortlessly stylish. The organic woven texture of Firth‰۪s brown rattan body emanate rich tropical vibes, beautifully offset by the crisp, clean lines of a white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 23.5" H |
| Product Lamp Color: | Rattan |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4444A |
| Product UPC: | 195058175258 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























