
Safavieh Filbert Writing Desk - Distressed White
Refresh your workspace with the Filbert Writing Desk, a new design classic styled to elevate the aesthetic of any interior. Filbert‰۪s open frame is given an elegant treatment with traditional carved details, while a distressed white finish completes the look. Two drawers provide ample storage for office essentials.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Product Dimensions: | 42"W x 20"D x 29.5"H |
| Product Color: | Distressed White |
| Finish Surface Treatment: | Water Based Paint |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Zinc Alloy |
| Product SKU: | DSK5701A |
| Product UPC: | 195058018685 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Spot clean using a mild water free solvent. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shrinking or stainingReturns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $238.68
-65%$238.68
$83.54More Images



Safavieh Filbert Writing Desk - Distressed White
Refresh your workspace with the Filbert Writing Desk, a new design classic styled to elevate the aesthetic of any interior. Filbert‰۪s open frame is given an elegant treatment with traditional carved details, while a distressed white finish completes the look. Two drawers provide ample storage for office essentials.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Product Dimensions: | 42"W x 20"D x 29.5"H |
| Product Color: | Distressed White |
| Finish Surface Treatment: | Water Based Paint |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Zinc Alloy |
| Product SKU: | DSK5701A |
| Product UPC: | 195058018685 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Spot clean using a mild water free solvent. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shrinking or stainingReturns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refresh your workspace with the Filbert Writing Desk, a new design classic styled to elevate the aesthetic of any interior. Filbert‰۪s open frame is given an elegant treatment with traditional carved details, while a distressed white finish completes the look. Two drawers provide ample storage for office essentials.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Product Dimensions: | 42"W x 20"D x 29.5"H |
| Product Color: | Distressed White |
| Finish Surface Treatment: | Water Based Paint |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Zinc Alloy |
| Product SKU: | DSK5701A |
| Product UPC: | 195058018685 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Spot clean using a mild water free solvent. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shrinking or stainingReturns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























