
Safavieh Faye Marble Table Lamp - White
Inspired by the dramatic angles of modern sculpture, this white marble table lamp is a design investment. Its clean lines and crisp off -white shade bring timeless style to any living room or bedroom. Pair alongside the sofa or bed for an instant update.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Marble |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4064B |
| Product UPC: | 889048443143 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Faye Marble Table Lamp - White
Inspired by the dramatic angles of modern sculpture, this white marble table lamp is a design investment. Its clean lines and crisp off -white shade bring timeless style to any living room or bedroom. Pair alongside the sofa or bed for an instant update.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Marble |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4064B |
| Product UPC: | 889048443143 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the dramatic angles of modern sculpture, this white marble table lamp is a design investment. Its clean lines and crisp off -white shade bring timeless style to any living room or bedroom. Pair alongside the sofa or bed for an instant update.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Marble |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4064B |
| Product UPC: | 889048443143 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























