
Safavieh Ezra Iron Table Lamp - Brass
Traditional with a twist, this Ezra Table Lamp brings the elegance of a bygone era to your d̩cor. Ezra‰۪s sculpted iron body shines in a rich brass finish while its white shade makes it ideal in any classic contemporary interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4252B |
| Product UPC: | 195058075046 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Ezra Iron Table Lamp - Brass
Traditional with a twist, this Ezra Table Lamp brings the elegance of a bygone era to your d̩cor. Ezra‰۪s sculpted iron body shines in a rich brass finish while its white shade makes it ideal in any classic contemporary interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4252B |
| Product UPC: | 195058075046 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Traditional with a twist, this Ezra Table Lamp brings the elegance of a bygone era to your d̩cor. Ezra‰۪s sculpted iron body shines in a rich brass finish while its white shade makes it ideal in any classic contemporary interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4252B |
| Product UPC: | 195058075046 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























