
Safavieh Evolet Table Lamp - Gold
A grand modern statement for any glamorous interior, this Evolet Table Lamp abounds with depth and motion. Evolet‰۪s modern art inspiration shines through its cylinder white marble pedestal, perfectly contrasted with the gold metal accenting Evolet‰۪s while glass globe.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 7.125" W x 7.125" D x 12.25" H |
| Product Lamp Color: | Gold/White |
| Product Material: | Ceramic/Iron/ |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | IN-LINE (CORD) |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | G14 LED |
| Product SKU: | TBL4320A |
| Product UPC: | 195058337250 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Evolet Table Lamp - Gold
A grand modern statement for any glamorous interior, this Evolet Table Lamp abounds with depth and motion. Evolet‰۪s modern art inspiration shines through its cylinder white marble pedestal, perfectly contrasted with the gold metal accenting Evolet‰۪s while glass globe.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 7.125" W x 7.125" D x 12.25" H |
| Product Lamp Color: | Gold/White |
| Product Material: | Ceramic/Iron/ |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | IN-LINE (CORD) |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | G14 LED |
| Product SKU: | TBL4320A |
| Product UPC: | 195058337250 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A grand modern statement for any glamorous interior, this Evolet Table Lamp abounds with depth and motion. Evolet‰۪s modern art inspiration shines through its cylinder white marble pedestal, perfectly contrasted with the gold metal accenting Evolet‰۪s while glass globe.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 7.125" W x 7.125" D x 12.25" H |
| Product Lamp Color: | Gold/White |
| Product Material: | Ceramic/Iron/ |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | IN-LINE (CORD) |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | G14 LED |
| Product SKU: | TBL4320A |
| Product UPC: | 195058337250 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























