
Safavieh Eveline Table Lamp - Brown
This Eveline Table Lamp revives British Colonial style for today‰۪s coastal-chic interiors. A contemporary take on the classic hurricane lamp, Eveline‰۪s natural rattan emanate relaxed tropical vibes while an antique brown metal base adds a hint of shimmer.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 6" W x 6" D x 15" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST19 4W |
| Product SKU: | TBL4448A |
| Product UPC: | 195058182294 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $73.45
-65%$73.45
$25.71More Images


Safavieh Eveline Table Lamp - Brown
This Eveline Table Lamp revives British Colonial style for today‰۪s coastal-chic interiors. A contemporary take on the classic hurricane lamp, Eveline‰۪s natural rattan emanate relaxed tropical vibes while an antique brown metal base adds a hint of shimmer.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 6" W x 6" D x 15" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST19 4W |
| Product SKU: | TBL4448A |
| Product UPC: | 195058182294 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Eveline Table Lamp revives British Colonial style for today‰۪s coastal-chic interiors. A contemporary take on the classic hurricane lamp, Eveline‰۪s natural rattan emanate relaxed tropical vibes while an antique brown metal base adds a hint of shimmer.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 6" W x 6" D x 15" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST19 4W |
| Product SKU: | TBL4448A |
| Product UPC: | 195058182294 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























