
Safavieh Euginia 24.5-Inch H Sphere Table Lamp Set Of 2 - Gold
Bands of glistening gold-finished metal are fused to form the bright and airy Euginia Sphere table lamp. This striking transitional design, with white textured cotton drum shade, casts a romantic glow in a living room, entry hall or master suite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4310A-SET2 |
| Product UPC: | 683726885283 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $141.28
-65%$141.28
$49.45More Images


Safavieh Euginia 24.5-Inch H Sphere Table Lamp Set Of 2 - Gold
Bands of glistening gold-finished metal are fused to form the bright and airy Euginia Sphere table lamp. This striking transitional design, with white textured cotton drum shade, casts a romantic glow in a living room, entry hall or master suite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4310A-SET2 |
| Product UPC: | 683726885283 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bands of glistening gold-finished metal are fused to form the bright and airy Euginia Sphere table lamp. This striking transitional design, with white textured cotton drum shade, casts a romantic glow in a living room, entry hall or master suite.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4310A-SET2 |
| Product UPC: | 683726885283 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























