
Safavieh Eugenie Glass Table Lamp - White
The perfect statement piece for today‰۪s d̩cor, this Eugenie Glass Table Lamp boasts eye catching intrigue. Eugenie‰۪s substantial gourd silhouette shines in an antique white finish, ensuring it seamlessly accents any existing furnishings.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4289A |
| Product UPC: | 195058094306 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $113.41
-65%$113.41
$39.69More Images


Safavieh Eugenie Glass Table Lamp - White
The perfect statement piece for today‰۪s d̩cor, this Eugenie Glass Table Lamp boasts eye catching intrigue. Eugenie‰۪s substantial gourd silhouette shines in an antique white finish, ensuring it seamlessly accents any existing furnishings.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4289A |
| Product UPC: | 195058094306 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The perfect statement piece for today‰۪s d̩cor, this Eugenie Glass Table Lamp boasts eye catching intrigue. Eugenie‰۪s substantial gourd silhouette shines in an antique white finish, ensuring it seamlessly accents any existing furnishings.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4289A |
| Product UPC: | 195058094306 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























