
Safavieh Estilo 36-Inch H Column Table Lamp Set Of 2 - Silver Grey
Classically elegant, the set of two Estilo Column table lamps make a dramatic statement in an entry hall of living room. Crafted with silver grey metal base, this pretty pair comes with traditional light pulls and a chic white textured cotton drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 36" H |
| Product Lamp Color: | Silver Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Silver Grey |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4304A-SET2 |
| Product UPC: | 683726434368 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $166.71
-65%$166.71
$58.35More Images


Safavieh Estilo 36-Inch H Column Table Lamp Set Of 2 - Silver Grey
Classically elegant, the set of two Estilo Column table lamps make a dramatic statement in an entry hall of living room. Crafted with silver grey metal base, this pretty pair comes with traditional light pulls and a chic white textured cotton drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 36" H |
| Product Lamp Color: | Silver Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Silver Grey |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4304A-SET2 |
| Product UPC: | 683726434368 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Classically elegant, the set of two Estilo Column table lamps make a dramatic statement in an entry hall of living room. Crafted with silver grey metal base, this pretty pair comes with traditional light pulls and a chic white textured cotton drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 36" H |
| Product Lamp Color: | Silver Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Silver Grey |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4304A-SET2 |
| Product UPC: | 683726434368 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























