
Safavieh Ernia Table Lamp Set Of 2 - White
The crisp lines and smooth curves of this Ernia Table Lamp make it ideal for illuminating any style of d̩cor. Sold in sets of two to frame nightstands or consoles, Ernia‰۪s clean white ceramic is beautifully paired with a silver metal base and neck, giving a touch of understated decorative depth.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15.5" W x 15.5" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL7005A-SET2 |
| Product UPC: | 195058000109 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $136.08
-65%$136.08
$47.63More Images


Safavieh Ernia Table Lamp Set Of 2 - White
The crisp lines and smooth curves of this Ernia Table Lamp make it ideal for illuminating any style of d̩cor. Sold in sets of two to frame nightstands or consoles, Ernia‰۪s clean white ceramic is beautifully paired with a silver metal base and neck, giving a touch of understated decorative depth.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15.5" W x 15.5" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL7005A-SET2 |
| Product UPC: | 195058000109 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The crisp lines and smooth curves of this Ernia Table Lamp make it ideal for illuminating any style of d̩cor. Sold in sets of two to frame nightstands or consoles, Ernia‰۪s clean white ceramic is beautifully paired with a silver metal base and neck, giving a touch of understated decorative depth.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15.5" W x 15.5" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL7005A-SET2 |
| Product UPC: | 195058000109 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























