
Safavieh Erica 31-Inch H Crystal Candlestick Lamp Set Of 2 - Clear
A classic form gets a refreshing makeover in the Erica crystal candlestick lamp. Dressy and classy, but not the least bit overbearing, this versatile lamp combines a crystal ball and chrome body topped with a white shade to maintain a light and airy aspect.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4164A-SET2 |
| Product UPC: | 683726718215 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Erica 31-Inch H Crystal Candlestick Lamp Set Of 2 - Clear
A classic form gets a refreshing makeover in the Erica crystal candlestick lamp. Dressy and classy, but not the least bit overbearing, this versatile lamp combines a crystal ball and chrome body topped with a white shade to maintain a light and airy aspect.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4164A-SET2 |
| Product UPC: | 683726718215 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A classic form gets a refreshing makeover in the Erica crystal candlestick lamp. Dressy and classy, but not the least bit overbearing, this versatile lamp combines a crystal ball and chrome body topped with a white shade to maintain a light and airy aspect.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4164A-SET2 |
| Product UPC: | 683726718215 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























