
Safavieh Erica, 31 Inch, Crystal, Crystal/Iron Table Lamp Set Of 2 W/ Usb Port? Set Of 2 - Crystal
Safavieh Erica, 31 Inch, Crystal, Crystal/Iron Table Lamp Set Of 2 W/ Usb Port? Set Of 2 - Crystal
A classic form gets a refreshing makeover in the Erica Crystal Candlestick Lamp. Chic and sophisticated, this versatile lamp combines a crystal ball and chrome body topped with a white shade to maintain a light and airy aspect. Available in a set of two, the table lamp comes with a built-in USB port to keep your devices charged and ready.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Crystal |
| Product Material: | Crystal / Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | LIT4164A-SET2-U |
| Product UPC: | 195058485692 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Unplug lamps before using any cleaning solutions. Dust shades with a feather duster or with an appropriate vacuum-brush attachment. Wipe with a soft, dry cloth and clean lamp bases with the methods appropriate to the material. Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Erica, 31 Inch, Crystal, Crystal/Iron Table Lamp Set Of 2 W/ Usb Port? Set Of 2 - Crystal
A classic form gets a refreshing makeover in the Erica Crystal Candlestick Lamp. Chic and sophisticated, this versatile lamp combines a crystal ball and chrome body topped with a white shade to maintain a light and airy aspect. Available in a set of two, the table lamp comes with a built-in USB port to keep your devices charged and ready.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Crystal |
| Product Material: | Crystal / Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | LIT4164A-SET2-U |
| Product UPC: | 195058485692 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Unplug lamps before using any cleaning solutions. Dust shades with a feather duster or with an appropriate vacuum-brush attachment. Wipe with a soft, dry cloth and clean lamp bases with the methods appropriate to the material. Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A classic form gets a refreshing makeover in the Erica Crystal Candlestick Lamp. Chic and sophisticated, this versatile lamp combines a crystal ball and chrome body topped with a white shade to maintain a light and airy aspect. Available in a set of two, the table lamp comes with a built-in USB port to keep your devices charged and ready.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Crystal |
| Product Material: | Crystal / Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | LIT4164A-SET2-U |
| Product UPC: | 195058485692 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Unplug lamps before using any cleaning solutions. Dust shades with a feather duster or with an appropriate vacuum-brush attachment. Wipe with a soft, dry cloth and clean lamp bases with the methods appropriate to the material. Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























