
Safavieh Ephraim Table Lamp Set Of 2 - Grey
Inspired by nature‰۪s beauty, this graceful table lamp instantly refreshes any living room. Designed with durable faux wood, its gentle curves feature a weathered, elegant finish that pairs perfectly with its matching finial and complimentary cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4178A-SET2 |
| Product UPC: | 889048618091 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Safavieh Ephraim Table Lamp Set Of 2 - Grey
Inspired by nature‰۪s beauty, this graceful table lamp instantly refreshes any living room. Designed with durable faux wood, its gentle curves feature a weathered, elegant finish that pairs perfectly with its matching finial and complimentary cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4178A-SET2 |
| Product UPC: | 889048618091 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by nature‰۪s beauty, this graceful table lamp instantly refreshes any living room. Designed with durable faux wood, its gentle curves feature a weathered, elegant finish that pairs perfectly with its matching finial and complimentary cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Grey |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4178A-SET2 |
| Product UPC: | 889048618091 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























