
Safavieh Enri Table Lamp - Grey
This Enri Table Lamp is a monochromatic marvel ideal for the modern minimalist. Sleek and contemporary, Enri‰۪s grey and white ceramic showcases asymmetric styling for artistic visual intrigue. Silver hardware completes the fashion-forward look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Grey/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4391A |
| Product UPC: | 195058131629 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Enri Table Lamp - Grey
This Enri Table Lamp is a monochromatic marvel ideal for the modern minimalist. Sleek and contemporary, Enri‰۪s grey and white ceramic showcases asymmetric styling for artistic visual intrigue. Silver hardware completes the fashion-forward look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Grey/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4391A |
| Product UPC: | 195058131629 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Enri Table Lamp is a monochromatic marvel ideal for the modern minimalist. Sleek and contemporary, Enri‰۪s grey and white ceramic showcases asymmetric styling for artistic visual intrigue. Silver hardware completes the fashion-forward look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | Grey/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4391A |
| Product UPC: | 195058131629 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























