
Safavieh Emyr Arm Chair - Cognac
Retro chic meets contemporary cool in this phenomenal Emyr Armchair. Mid-Century charm stylishly emanates from a walnut-finished A-frame base, perfectly paired with smooth cognac leather cushions that ensure endless relaxation and comfort.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 27.6"W x 29.1"D x 34.3"H |
| Product Color: | Cognac |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | ACH4007A |
| Product UPC: | 195058158886 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water or furniture polish.Indoor use.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $385.92
-65%$385.92
$135.07More Images



Safavieh Emyr Arm Chair - Cognac
Retro chic meets contemporary cool in this phenomenal Emyr Armchair. Mid-Century charm stylishly emanates from a walnut-finished A-frame base, perfectly paired with smooth cognac leather cushions that ensure endless relaxation and comfort.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 27.6"W x 29.1"D x 34.3"H |
| Product Color: | Cognac |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | ACH4007A |
| Product UPC: | 195058158886 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water or furniture polish.Indoor use.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Retro chic meets contemporary cool in this phenomenal Emyr Armchair. Mid-Century charm stylishly emanates from a walnut-finished A-frame base, perfectly paired with smooth cognac leather cushions that ensure endless relaxation and comfort.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 27.6"W x 29.1"D x 34.3"H |
| Product Color: | Cognac |
| Product Frame Type: | Wood |
| Product Material: | Iron |
| Product SKU: | ACH4007A |
| Product UPC: | 195058158886 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water or furniture polish.Indoor use.Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























