
Safavieh Emery Table Lamp - Ivory
Refresh room decor with the utterly striking Emery Table Lamp. Flaunting a a striated double gourd silhouette in rich ivory ceramic, Emery is understated yet eye-catching, a gold base and finial adding a glamorous feel to chic interiors.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4281A |
| Product UPC: | 195058075428 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $89.28
-65%$89.28
$31.25More Images


Safavieh Emery Table Lamp - Ivory
Refresh room decor with the utterly striking Emery Table Lamp. Flaunting a a striated double gourd silhouette in rich ivory ceramic, Emery is understated yet eye-catching, a gold base and finial adding a glamorous feel to chic interiors.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4281A |
| Product UPC: | 195058075428 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refresh room decor with the utterly striking Emery Table Lamp. Flaunting a a striated double gourd silhouette in rich ivory ceramic, Emery is understated yet eye-catching, a gold base and finial adding a glamorous feel to chic interiors.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4281A |
| Product UPC: | 195058075428 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























