
Safavieh Emerly Table Lamp Set Of 2 - Antique White
Illuminate your d̩cor in clean, contemporary style with this Emerly Table Lamp. Crafted of antique white ceramic with organic embellishments at the top and base, Emerly gives any room a crisp sense of decorative balance. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 21.5" H |
| Product Lamp Color: | Antique White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4398A-SET2 |
| Product UPC: | 195058147156 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $169.31
-65%$169.31
$59.26More Images


Safavieh Emerly Table Lamp Set Of 2 - Antique White
Illuminate your d̩cor in clean, contemporary style with this Emerly Table Lamp. Crafted of antique white ceramic with organic embellishments at the top and base, Emerly gives any room a crisp sense of decorative balance. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 21.5" H |
| Product Lamp Color: | Antique White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4398A-SET2 |
| Product UPC: | 195058147156 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Illuminate your d̩cor in clean, contemporary style with this Emerly Table Lamp. Crafted of antique white ceramic with organic embellishments at the top and base, Emerly gives any room a crisp sense of decorative balance. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 21.5" H |
| Product Lamp Color: | Antique White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4398A-SET2 |
| Product UPC: | 195058147156 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























