
Safavieh Emberson, 25 Inch, Ivory/Gold, Ceramic Table Lamp - Ivory
Give your d̩cor a regal touch with this effortlessly elegant Emberson Table Lamp. Emberson‰۪s smooth ivory ceramic is classic and sophisticated, while a liquid gold resin base and top make it an indulgence. A tapered drum shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Ivory / Gold |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4414A |
| Product UPC: | 195058131865 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Emberson, 25 Inch, Ivory/Gold, Ceramic Table Lamp - Ivory
Give your d̩cor a regal touch with this effortlessly elegant Emberson Table Lamp. Emberson‰۪s smooth ivory ceramic is classic and sophisticated, while a liquid gold resin base and top make it an indulgence. A tapered drum shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Ivory / Gold |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4414A |
| Product UPC: | 195058131865 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your d̩cor a regal touch with this effortlessly elegant Emberson Table Lamp. Emberson‰۪s smooth ivory ceramic is classic and sophisticated, while a liquid gold resin base and top make it an indulgence. A tapered drum shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Ivory / Gold |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4414A |
| Product UPC: | 195058131865 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























