
Safavieh Ellina Led Outdoor String Lights - Black
These eclectic Ellina LED Outdoor String Lights were designed for those who desire a unique, artistic touch to their outdoor d̩cor. Ellina‰۪s ten industrial birdcage-style shades mimic the shape of Victorian streetlamps, giving new life to the classic design with a touch of sass.
Specifications
| Product Category: | String Lights |
| Product Dimension: | 120" W x 2.875" D x 5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Plastic/Metal |
| Product Bulb Qty: | 10 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | C7 |
| Product SKU: | PLT4054A |
| Product UPC: | 195058424042 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Ellina Led Outdoor String Lights - Black
These eclectic Ellina LED Outdoor String Lights were designed for those who desire a unique, artistic touch to their outdoor d̩cor. Ellina‰۪s ten industrial birdcage-style shades mimic the shape of Victorian streetlamps, giving new life to the classic design with a touch of sass.
Specifications
| Product Category: | String Lights |
| Product Dimension: | 120" W x 2.875" D x 5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Plastic/Metal |
| Product Bulb Qty: | 10 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | C7 |
| Product SKU: | PLT4054A |
| Product UPC: | 195058424042 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
These eclectic Ellina LED Outdoor String Lights were designed for those who desire a unique, artistic touch to their outdoor d̩cor. Ellina‰۪s ten industrial birdcage-style shades mimic the shape of Victorian streetlamps, giving new life to the classic design with a touch of sass.
Specifications
| Product Category: | String Lights |
| Product Dimension: | 120" W x 2.875" D x 5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Plastic/Metal |
| Product Bulb Qty: | 10 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | C7 |
| Product SKU: | PLT4054A |
| Product UPC: | 195058424042 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























