
Safavieh Elizabella 2 Drawer Wood Night - Oak
An absolute essential for the urban loft, this Elizabella Nightstand punctuates your bedroom with hints of retro flair. Elizabella‰۪s industrial-chic pairing of antique bronze and oak-finished wood perfectly enhance its straightforward design, instantly enriching any modern interior.
Specifications
| Category: | Night Stands |
| Product Dimensions: | 20" L x 17" D x 25" H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Content: | Particle Board / Mdf / Mahogany Solid Wood / Crack Oak Veneer |
| Wood Color: | Oak |
| Product Color: | Oak / Black |
| Product SKU: | SFV5300A |
| Product UPC: | 195058270601 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - WOOD CARE: Always use felt pads under all articles to prevent discoloration or softening of the lacquer. Plastic and rubber bases on items can discolor wood. Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents, and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Elizabella 2 Drawer Wood Night - Oak
An absolute essential for the urban loft, this Elizabella Nightstand punctuates your bedroom with hints of retro flair. Elizabella‰۪s industrial-chic pairing of antique bronze and oak-finished wood perfectly enhance its straightforward design, instantly enriching any modern interior.
Specifications
| Category: | Night Stands |
| Product Dimensions: | 20" L x 17" D x 25" H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Content: | Particle Board / Mdf / Mahogany Solid Wood / Crack Oak Veneer |
| Wood Color: | Oak |
| Product Color: | Oak / Black |
| Product SKU: | SFV5300A |
| Product UPC: | 195058270601 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - WOOD CARE: Always use felt pads under all articles to prevent discoloration or softening of the lacquer. Plastic and rubber bases on items can discolor wood. Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents, and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An absolute essential for the urban loft, this Elizabella Nightstand punctuates your bedroom with hints of retro flair. Elizabella‰۪s industrial-chic pairing of antique bronze and oak-finished wood perfectly enhance its straightforward design, instantly enriching any modern interior.
Specifications
| Category: | Night Stands |
| Product Dimensions: | 20" L x 17" D x 25" H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Content: | Particle Board / Mdf / Mahogany Solid Wood / Crack Oak Veneer |
| Wood Color: | Oak |
| Product Color: | Oak / Black |
| Product SKU: | SFV5300A |
| Product UPC: | 195058270601 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - WOOD CARE: Always use felt pads under all articles to prevent discoloration or softening of the lacquer. Plastic and rubber bases on items can discolor wood. Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents, and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























