
Safavieh Elara Table Lamp - Black
Bring a dose of warmth and character to your home with our Elara table lamp. The modern profile of the lamp is uplifted with an open framework. Enriched with black textures and warmth of bamboo, our breezy table lamp brings depth and drama to your home. Its minimal yet intricate design makes it a versatile addition to your side table or credenza. Our table lamp lends a warm and dappled glow through its airy frame to light up any surface.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Rattan |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | INLINE CORD SWITCH |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | TBL9015C |
| Product UPC: | 195058363099 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Elara Table Lamp - Black
Bring a dose of warmth and character to your home with our Elara table lamp. The modern profile of the lamp is uplifted with an open framework. Enriched with black textures and warmth of bamboo, our breezy table lamp brings depth and drama to your home. Its minimal yet intricate design makes it a versatile addition to your side table or credenza. Our table lamp lends a warm and dappled glow through its airy frame to light up any surface.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Rattan |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | INLINE CORD SWITCH |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | TBL9015C |
| Product UPC: | 195058363099 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring a dose of warmth and character to your home with our Elara table lamp. The modern profile of the lamp is uplifted with an open framework. Enriched with black textures and warmth of bamboo, our breezy table lamp brings depth and drama to your home. Its minimal yet intricate design makes it a versatile addition to your side table or credenza. Our table lamp lends a warm and dappled glow through its airy frame to light up any surface.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 24" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Rattan |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | INLINE CORD SWITCH |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | TBL9015C |
| Product UPC: | 195058363099 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























