
Safavieh Edren Table Lamp - Black
A staple for industrial-chic interiors, this Edren Table Lamp makes a bold decorative statement. Edren‰۪s black birdcage-styled body abounds with artistic negative space, and a contrasting, clean-lined white drum shade enhances its dramatic visual appeal.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17.5" W x 17.5" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Black / White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4442A |
| Product UPC: | 195058175227 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Edren Table Lamp - Black
A staple for industrial-chic interiors, this Edren Table Lamp makes a bold decorative statement. Edren‰۪s black birdcage-styled body abounds with artistic negative space, and a contrasting, clean-lined white drum shade enhances its dramatic visual appeal.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17.5" W x 17.5" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Black / White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4442A |
| Product UPC: | 195058175227 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A staple for industrial-chic interiors, this Edren Table Lamp makes a bold decorative statement. Edren‰۪s black birdcage-styled body abounds with artistic negative space, and a contrasting, clean-lined white drum shade enhances its dramatic visual appeal.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17.5" W x 17.5" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Black / White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Product SKU: | TBL4442A |
| Product UPC: | 195058175227 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























