
Safavieh Drina 23.5-Inch H Table Lamp - Gold
Designed to shine light exactly where it‰۪s needed, this contemporary table lamp is a new classic. Inspired by the home of an art curator, a white marble base supports its sleek black and gold-finished metal body. Ideal in the living room or home office.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16.5" W x 6.75" D x 23.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold/Black |
| Product Material: | Marble/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold/Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4017A |
| Product UPC: | 889048324381 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Drina 23.5-Inch H Table Lamp - Gold
Designed to shine light exactly where it‰۪s needed, this contemporary table lamp is a new classic. Inspired by the home of an art curator, a white marble base supports its sleek black and gold-finished metal body. Ideal in the living room or home office.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16.5" W x 6.75" D x 23.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold/Black |
| Product Material: | Marble/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold/Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4017A |
| Product UPC: | 889048324381 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed to shine light exactly where it‰۪s needed, this contemporary table lamp is a new classic. Inspired by the home of an art curator, a white marble base supports its sleek black and gold-finished metal body. Ideal in the living room or home office.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16.5" W x 6.75" D x 23.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold/Black |
| Product Material: | Marble/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold/Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4017A |
| Product UPC: | 889048324381 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























