
Safavieh Dreamer Lamp - Gold
Glamorous with a touch of whimsy, the Disney Dreamer Lamp by Safavieh proudly projects expressive style. Adorned with ornate tassels, this unique table lamp fills room d̩cor with a sense of rhythmic motion and a burst of soft, engaging color. A bejeweled gold canopy perched atop a slender spindled base magically sets the stage for its swaying tasseled shade; a performance exclusively styled for every young girl‰۪s favorite room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15.8" W x 15.8" D x 27.8" H |
| Product Lamp Color: | Gold / Lavender |
| Product Material: | Metal/Tassel |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | DSN1203A |
| Product UPC: | 889048737440 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Dreamer Lamp - Gold
Glamorous with a touch of whimsy, the Disney Dreamer Lamp by Safavieh proudly projects expressive style. Adorned with ornate tassels, this unique table lamp fills room d̩cor with a sense of rhythmic motion and a burst of soft, engaging color. A bejeweled gold canopy perched atop a slender spindled base magically sets the stage for its swaying tasseled shade; a performance exclusively styled for every young girl‰۪s favorite room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15.8" W x 15.8" D x 27.8" H |
| Product Lamp Color: | Gold / Lavender |
| Product Material: | Metal/Tassel |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | DSN1203A |
| Product UPC: | 889048737440 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Glamorous with a touch of whimsy, the Disney Dreamer Lamp by Safavieh proudly projects expressive style. Adorned with ornate tassels, this unique table lamp fills room d̩cor with a sense of rhythmic motion and a burst of soft, engaging color. A bejeweled gold canopy perched atop a slender spindled base magically sets the stage for its swaying tasseled shade; a performance exclusively styled for every young girl‰۪s favorite room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15.8" W x 15.8" D x 27.8" H |
| Product Lamp Color: | Gold / Lavender |
| Product Material: | Metal/Tassel |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Termial |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | DSN1203A |
| Product UPC: | 889048737440 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























