
Safavieh Dolce 31-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Navy
Designed to recreate Italian lamps coveted by collectors, this set of navy ceramic 31-inch table lamps feature an exquisite gold base and neck. Their bold clean lines bring rich, majestic style to the living room or stately prowess to the home office.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Navy/Gold |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4524A-SET2 |
| Product UPC: | 889048202405 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $208.31
-65%$208.31
$72.91More Images

Safavieh Dolce 31-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Navy
Designed to recreate Italian lamps coveted by collectors, this set of navy ceramic 31-inch table lamps feature an exquisite gold base and neck. Their bold clean lines bring rich, majestic style to the living room or stately prowess to the home office.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Navy/Gold |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4524A-SET2 |
| Product UPC: | 889048202405 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed to recreate Italian lamps coveted by collectors, this set of navy ceramic 31-inch table lamps feature an exquisite gold base and neck. Their bold clean lines bring rich, majestic style to the living room or stately prowess to the home office.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Navy/Gold |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4524A-SET2 |
| Product UPC: | 889048202405 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























