
Safavieh Dione Table Lamp - Ivory
Ancient craftsmanship is recreated in this distinguished Dione Table Lamp. Celebrating the legacy of hand-carved vessels, Dione‰۪s etched angled details beautifully offset the subtle curves of its ivory painted wood base.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Wood |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | INCANDESCENT |
| Product SKU: | TBL2006A |
| Product UPC: | 195058389433 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Dione Table Lamp - Ivory
Ancient craftsmanship is recreated in this distinguished Dione Table Lamp. Celebrating the legacy of hand-carved vessels, Dione‰۪s etched angled details beautifully offset the subtle curves of its ivory painted wood base.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Wood |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | INCANDESCENT |
| Product SKU: | TBL2006A |
| Product UPC: | 195058389433 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ancient craftsmanship is recreated in this distinguished Dione Table Lamp. Celebrating the legacy of hand-carved vessels, Dione‰۪s etched angled details beautifully offset the subtle curves of its ivory painted wood base.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Wood |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | INCANDESCENT |
| Product SKU: | TBL2006A |
| Product UPC: | 195058389433 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























