
Safavieh Dion 27.5-Inch H Arifact Table Lamp Set Of 2 - Oil Rubbed Bronze (Black)
Inspired by a French flea market antique, the set of two Dion Artifact table lamps add a Victorian elegance to traditional interiors. Crafted with artfully detailed oil-rubbed bronze resin bases, each comes with an antique white glass cloche shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 7.5" W x 7.5" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4311A-SET2 |
| Product UPC: | 683726434627 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $130.88
-65%$130.88
$45.81More Images


Safavieh Dion 27.5-Inch H Arifact Table Lamp Set Of 2 - Oil Rubbed Bronze (Black)
Inspired by a French flea market antique, the set of two Dion Artifact table lamps add a Victorian elegance to traditional interiors. Crafted with artfully detailed oil-rubbed bronze resin bases, each comes with an antique white glass cloche shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 7.5" W x 7.5" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4311A-SET2 |
| Product UPC: | 683726434627 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by a French flea market antique, the set of two Dion Artifact table lamps add a Victorian elegance to traditional interiors. Crafted with artfully detailed oil-rubbed bronze resin bases, each comes with an antique white glass cloche shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 7.5" W x 7.5" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4311A-SET2 |
| Product UPC: | 683726434627 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























