
Safavieh Desiree 30-Inch H Glass Table Lamp Set Of 2 - Green
Bring a pop of bold color to any room with this set of green glass table lamps with polished chrome accents. Place on side tables alongside the sofa to instantly transform a living room. On nightstands alongside the bed they ensure technicolor dreams.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Green |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4407A-SET2 |
| Product UPC: | 889048118867 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $222.43
-65%$222.43
$77.85More Images


Safavieh Desiree 30-Inch H Glass Table Lamp Set Of 2 - Green
Bring a pop of bold color to any room with this set of green glass table lamps with polished chrome accents. Place on side tables alongside the sofa to instantly transform a living room. On nightstands alongside the bed they ensure technicolor dreams.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Green |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4407A-SET2 |
| Product UPC: | 889048118867 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring a pop of bold color to any room with this set of green glass table lamps with polished chrome accents. Place on side tables alongside the sofa to instantly transform a living room. On nightstands alongside the bed they ensure technicolor dreams.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Green |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4407A-SET2 |
| Product UPC: | 889048118867 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























