
Safavieh Demena Table Lamp - White
A designer staple for classic-contemporary d̩cor, this Demena Table Lamp is a striking modern interpretation of traditional forms. Demena‰۪s triple gourd silhouette is stylishly statuesque, and its eye-catching undulations are perfectly highlighted by its clean white resin.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4437A |
| Product UPC: | 195058132107 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Demena Table Lamp - White
A designer staple for classic-contemporary d̩cor, this Demena Table Lamp is a striking modern interpretation of traditional forms. Demena‰۪s triple gourd silhouette is stylishly statuesque, and its eye-catching undulations are perfectly highlighted by its clean white resin.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4437A |
| Product UPC: | 195058132107 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A designer staple for classic-contemporary d̩cor, this Demena Table Lamp is a striking modern interpretation of traditional forms. Demena‰۪s triple gourd silhouette is stylishly statuesque, and its eye-catching undulations are perfectly highlighted by its clean white resin.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4437A |
| Product UPC: | 195058132107 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























