
Safavieh Delia 20.5-Inch H Table Lamp - Cream
Designs from vintage films sets in the 20th century‰۪s modern metropolis‰۪ inspired this modern table lamp. An interior designer favorite, this contemporary classic features a decadent texture and polished metal details that give any room instant style.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 8" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Pu/Acrylic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4403G |
| Product UPC: | 889048117235 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Delia 20.5-Inch H Table Lamp - Cream
Designs from vintage films sets in the 20th century‰۪s modern metropolis‰۪ inspired this modern table lamp. An interior designer favorite, this contemporary classic features a decadent texture and polished metal details that give any room instant style.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 8" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Pu/Acrylic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4403G |
| Product UPC: | 889048117235 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designs from vintage films sets in the 20th century‰۪s modern metropolis‰۪ inspired this modern table lamp. An interior designer favorite, this contemporary classic features a decadent texture and polished metal details that give any room instant style.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 8" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Pu/Acrylic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4403G |
| Product UPC: | 889048117235 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























