
Safavieh Delia 20.5-Inch H Faux Alligator Table Lamp - Cream
An auction catalogue with vintage lots from the office of one of Hollywood‰۪s infamous studio executives inspired this modern table lamp. Sleek and stylish, its rich cream hue, faux croc texture and luxurious gold finish make it an instant blockbuster.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 8" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Pu/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4403C |
| Product UPC: | 889048117198 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Delia 20.5-Inch H Faux Alligator Table Lamp - Cream
An auction catalogue with vintage lots from the office of one of Hollywood‰۪s infamous studio executives inspired this modern table lamp. Sleek and stylish, its rich cream hue, faux croc texture and luxurious gold finish make it an instant blockbuster.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 8" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Pu/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4403C |
| Product UPC: | 889048117198 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An auction catalogue with vintage lots from the office of one of Hollywood‰۪s infamous studio executives inspired this modern table lamp. Sleek and stylish, its rich cream hue, faux croc texture and luxurious gold finish make it an instant blockbuster.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 8" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Pu/Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4403C |
| Product UPC: | 889048117198 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























